turystyka we Wroclawiu

Jeśli wyruszasz na spotkanie z Wrocławiem, warto się wcześniej rozeznać, z jakich środków transportu można skorzystać. Sprawdziliśmy, czym można jeździć po mieście. Jak się okazuje, możliwości jest całkiem sporo.

Samochody na minuty

Ostatnimi czasy na wrocławskich ulicach popularne stały się auta na minuty. Auto rezerwuje się przez aplikację, więc jest to szalenie proste. Do tego celu została sporządzona mapa, gdzie znajdują się auta, które aktualnie są do zarezerwowania. Musisz jednak pamiętać, że jeśli wyjedziesz za określoną strefę, naliczana jest dodatkowa opłata. Poza strefą są m.in. Jagodno, Księże Małe, Maślice, Strachocin i Psie Pole. Auta sprawdzą się, kiedy wybierasz się w miejsce, które nie jest dobrze skomunikowane z miastem, albo kiedy musisz dotrzeć gdzieś na określoną godzinę, a czasu masz niewiele. Wypożyczonym autem elektrycznym można jechać buspasami, co jest dużym udogodnieniem. Nie powinno być też problemu z parkowaniem – dla elektrycznych samochodów przeznaczone są zielone koperty. Ograniczeniem jest natomiast to, że auto należy potem zostawić w granicach strefy do tego wyznaczonej. Jeśli więc wybierasz się poza tą strefę i chcesz poza nią pozostać, może warto poszukać innego środka transportu.

fot_bartosz_mokrzycki-7

Skutery na minuty

Alternatywą dla samochodów na minuty jest wypożyczalnia skuterów elektrycznych. Są one tańsze od samochodów elektrycznych. Skutery są w pełni bezpieczne i na pewno szybciej pozwolą pokonać korek uliczny, co jest ważne, w przypadku kiedy będziesz podróżować po Wrocławiu w godzinach szczytu. Skutery znajdziesz za pomocą przeznaczonej do tego aplikacji. Są one dostępne w granicach obwodnicy śródmiejskiej. Niestety nie wszędzie da się skuterem dojechać. Zaletą jest natomiast to, że nie musisz mieć prawo jazdy, aby korzystać z tego środka transportu, wystarczy, że urodziłeś się przed 1995 rokiem.

fot_bartosz_mokrzycki-10

Rowery na minuty

Rowery miejskie znajdziesz w zasadzie w całym mieście. Obowiązuje zasada, że im bliżej centrum tym więcej stacji, ale spokojnie, okolice Leśnicy, Psiego Pola czy Lasu Strachocińskiego również dysponują ofertą dla miłośników dwóch kółek. Powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych, więc można swobodnie podróżować rowerem po całym mieście. Kłopotliwe może być jednak to, że niektóre ścieżki rowerowe są poprowadzone na krótkich odcinkach i potem trzeba jechać ruchliwą ulicą. Jeśli więc zabierasz ze sobą dzieci, warto wybierać bezpieczne trasy, np. wzdłuż Odry – dzięki temu zyskasz urokliwe widoki i świeże powietrze. Może się czasem zdarzyć, że na danej stacji akurat nie będzie wolnego roweru. Na pewno rower jest też mniej wygodnym środkiem transportu w deszczowe dni, jeśli nie chcesz mieć mokrych ubrań.

fot_bartosz_mokrzycki-9

Polinka

Jest to mniej konwencjonalny środek transportu we Wrocławiu, który uznaje się też jako pewnego rodzaju atrakcję turystyczną. Kolejką gondolową można przeprawić się przez Odrę na odcinku: Wybrzeże Wyspiańskiego – ul. Na Grobli, vis-à-vis GeoCentrum. Polinka jest ograniczona tylko do tego jednego odcinka, więc za daleko nią nie pojedziesz. Przejażdżka średnio trwa 2,5 minuty. Do dyspozycji są dwa wagoniki, które mieszczą 15 osób. Jadąc Polinką 7 metrów nad Odrą, można podziwiać okolice Mostu Grunwaldzkiego, a jak ktoś ma sokoli wzrok, to zobaczy również w głębi dalsze zakątki Wrocławia, np. Ostrów Tumski.

Autobusy

To jedna z najbardziej tradycyjnych opcji. Jeśli chcesz zwiedzić Wrocław wzdłuż i wszerz do dyspozycji są bilety czasowe, np. na 24h, które pozwalają jeździć różnymi liniami autobusowymi i tramwajowymi na jednym bilecie, a co więcej- na tym samym bilecie czasowym możemy przejechać się pociągiem regionalnym, pod warunkiem że stacje kolejowe znajdują się na terenie Wrocławia. Podpowiadamy: pociąg jest najszybszym środkiem transportu np. na Leśnicę. Od 1 września 2018 dzieci i młodzież ucząca się do 21. roku życia podróżuje po Wrocławiu bezpłatnie na podstawie ważnej legitymacji. Kolejna istotna informacja dla turystów – we wrocławskich autobusach i tramwajach nie płacimy za bagaż. Nie musimy też kupować biletu jeśli podróżujemy z pupilami, choć musimy przestrzegać zasad przewozu zwierząt komunikacją miejską.  Autobusem dojedziesz praktycznie w każdą część Wrocławia, choć czasem część drogi będziesz musiał pokonać pieszo. Za to masz większą pewność, że nie zabłądzisz. Wystarczy pilnować, by wysiąść na odpowiednim przystanku. Minusem jest też to, że autobusy mogą być przepełnione albo utknąć w korku.

fot_bartosz_mokrzycki-20

Tramwaje

Są bardzo często wykorzystywanym środkiem transportu, a przy tym równie tanim jak autobusy i bezpiecznym, bo mają swoje osobne tory do jazdy. Nie zawsze łatwo o miejsce siedzące w tramwaju, ale za to rzadziej stoją w korku. Trzeba tylko pamiętać, że trasy tramwajów są bardziej ograniczone od tras autobusów.

fot_bartosz_mokrzycki-17

Statki

Dla miłośników dróg wodnych, dobrą informacją jest to, że przez Wrocław płynie Odra. Rejs statkiem to doskonały pomysł, jeśli chcesz się zrelaksować i odpocząć od zatłoczonych ulic i zobaczyć miasto z innej strony. Sezon na statki nie trwa niestety cały rok, najprzyjemniej pływa się na przełomie wiosna/lato.

fot_bartosz_mokrzycki-21

Taxi

Jest to bardzo wygodna forma transportu. Dzwonisz, kierowca przyjeżdża po ciebie pod wskazany adres i wiezie, gdzie chcesz. Za komfort trzeba jednak zapłacić, bo taksówki nie są najtańsze. Coraz więcej firm taxi sprawia jednak, że ceny są coraz bardziej atrakcyjne. Gorzej bywa z dostępnością wolnych taksówek. Może zdarzyć się, że będziesz musiał poczekać nawet ok. 40 min. Jeśli się spieszysz, nie zawsze taxi okaże się najlepszym środkiem transportu we Wrocławiu.

Uber

To aplikacja, która stała się konkurencyjna dla taxi. W każdym momencie możesz znaleźć dostępnego w pobliżu kierowcę i skorzystać z jego usługi. Poprzez system sprawdzisz, za ile minut będzie oraz jego dane. Nie musisz mieć przy sobie gotówki – wystarczy założyć konto Ubera. Ten sposób podróżowania rozwija się coraz bardziej. Wadą tego rozwiązania jest jednak to, że kierowcy Ubera nie mogą jeździć buspasami i nie mają zazwyczaj licencji. Jak sami twórcy aplikacji podkreślają, jest to tylko narzędzie, a nie firma przewozowa, więc nie masz pewności, kim jest kierowca.

Kiedy już znasz plusy i minusy różnych środków transportu dostępnych we Wrocławiu, możesz śmiało zwiedzać miasto spotkań.

Share Button
Czym poruszać się po Wrocławiu bez własnego środka transportu?

Komentarze 2 thoughts on “Czym poruszać się po Wrocławiu bez własnego środka transportu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *