Nietypowo dla naszych Explore, bo w piątek, ale za to nie byle jaki piątek, bo w Dzień Kobiet, udaliśmy się z grupą kilkudziesięciu fotografów na wspólne zwiedzenie Stadionu Olimpijskiego. Miejsce to w ciągu ostatnich lat mocno się zmodernizowało i stało się domem dla drużyny futbolistów Wrocławskich Panter.

Zwiedzanie stadionu rozpoczęliśmy na pergoli, aby następnie przejść z niej przez bramę główną na murawę stadionową, która jako jedyna w Europie przeznaczona jest na stałe jako pole gry do futbolu amerykańskiego z charakterystycznymi linami wyznaczającymi jardy oraz z dwoma bramkami na krańcach boiska. Z reguły na europejskich stadionach, jeśli ma odbyć się mecz footballu amerykańskiego linie są malowane, a po meczu zmazywane. Tutaj pozostawione są na stałe. Boisko futbolowe otoczone jest torem żużlowym, na którym regularnie w sezonie odbywają się wyścigi.

Naszym przewodnikiem tego dnia był Marcin Janiszewski z Młodzieżowego Centrum Sportu we Wrocławiu, który podzielił się z nami swoja ogromną wiedzą dotycząca Stadionu Olimpijskiego. Wspólnie z Marcinem zwiedziliśmy stadionową strefę VIP, salę konferencyjną oraz Izbę Pamięci Wrocławskiego Sportu. Wiadomo, że podczas Explore zaglądamy do miejsc niedostępnych dla zwiedzających, nie inaczej było i tym razem. Jak już pisaliśmy wcześniej mogliśmy wejść na boiskową murawę, a także zajrzeć na stanowiska komentatorskie oraz do szatni Panter, aby za moment udać się na ich trening.

Zespół Wrocław Panthers to czołowa i wielokrotnie zdobywająca medale w Polsce i w Europie drużyna futbolu amerykańskiego. Klub powstał w roku 2013, a już w 2016 drużyna wrocławskich Panter wygrała międzynarodowe europejskie rozgrywki Ligi Mistrzów IFAF Europe. Więcej o historii wrocławskich futbolistów przeczytacie w najnowszej książce: „Panthers Wrocław. Amerykański sen o potędze”, a nam te historie podczas Explore opowiadał Kuba Głogowski, który jest menagerem tego klubu.

Dzięki uprzejmości trenera Vala Gunna mogliśmy obserwować trening chłopaków zza linii bocznej boiska. Przez cały czas trwania treningu ze stadionowych głośników dobiegała muzyka hip hopowa, która stanowiła muzyczne tło do tego co działo się na murawie. Chociaż dla nas Europejczyków jest to sport dość egzotyczny, to trzeba przyznać, że jest  niesamowicie widowiskowy. Zarówno wygląd zawodników oraz ich zachowania na boisku robią ogromne wrażenie. Jeśli chcecie się o tym przekonać, to zapraszamy na mecze Wrocławskich Panter, tym bardziej, że nowy sezon startuje już w marcu!

 

Share Button
Explore Nowy Olimpijski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *