W jakiś przedziwny sposób im dłużej przymusowego siedzenia w domu na ogólnonarodowej koronawirusowej kwarantannie, tym więcej przypadków użytkowników instagrama, którzy zgłaszają problem ze swoim kontem. Na facebookowej grupie „Instagram PL” nie ma w zasadzie dnia bez przynajmniej kilku osób, które straciły dostęp do swojego konta i proszą o pomoc w jego odzyskaniu.
Ponieważ – utrzymując się w okołomedycznych klimatach – wiadomo że lepiej zapobiegać niż leczyć, dziś kilka absolutnie podstawowych zasad, jakich powinniśmy przestrzegać korzystając z insta.

 

 1. Sprawdź, czy nadal masz dostęp do konta mailowego na jaki zakładałeś kiedyś swoje konto

Banalne, ale niestety często lekceważone. Jeśli zakładaliście konto na insta w roku 2011 czy 2012 to warto sprawdzić, czy na pewno pamiętacie jeszcze login i hasło do tego konta mailowego i czy na pewno jesteście w stanie się na nie zalogować. Jedną z opcji odzyskiwania konta jest przesłanie przez instagram linka do resetowania hasła właśnie na mail podany przy zakładaniu konta. Jeśli już nie macie do niego dostępu, przykre, ale właśnie Wasze szanse na odzyskanie konta gwałtownie maleją.

Adres mailowy zawsze możecie zmienić w ustawieniach konta, ale kolejna rzecz, o której już kiedyś pisaliśmy, a której należy bezwzględnie przestrzegać – jeden adres mailowy to jedno konto na instagramie. Teoretycznie da radę podpiąć pod jeden adres mailowy kilka kont, ale znów, w przypadku jakichkolwiek problemów instagram może przez przypadek zresetować Wam dostęp nie do tego konta, na jakim Wam aktualnie najbardziej zależy. W najgorszym przypadku może się zdarzyć, że stracicie w efekcie dostęp do więcej niż jednego konta. Więc pamiętamy: sprawdzić czy aplikacja ma nasz aktualny mail.

Pro tip: dobrze mieć osobny mail pod instagram (i drugi osobny pod facebooka), z którego nie korzystacie nigdzie indziej i który nie jest przez Was udostępniany w żadnym miejscu. Minimalizujecie tym szanse, że ktoś wykorzysta ten adres do włamu na Wasze konto.

 

 1. Sprawdź, czy numer telefonu na jaki było zakładane konto instagramowe to nadal Twój numer

Jak wyżej, banalne, ale czasem może nam uniemożliwić dostęp do konta. Mniej prawdopodobny scenariusz niż w przypadku maila, bo jednak dzięki opcjom przenoszenia numeru pomiędzy sieciami większość z nas od lat ma ten sam numer telefonu, ale jeśli np. jakiś czas temu korzystaliście z telefonu służbowego, to lepiej sprawdźcie, jaki numer telefonu został przypisany do Waszego konta. Przydaje się, gdy instagram wyśle Wam kody uwierzytelniające.

Jeśli instalowaliście kiedyś instagramową aplikację uwierzytelniającą, sprawdźcie, czy na obecnym telefonie nadal ona działa.

 

 1. Nie dawaj pochopnie aplikacjom dostępu do wszystkich możliwych uprawnień

Im dłużej siedzimy w domu, tym większy wysyp na facebooku wpisów firmowanych przez różne mniej lub bardziej pożyteczne aplikacje, od uroczych filtrów na zdjęcia począwszy po apki ujawniające „jakim rodzajem pizzy jesteś” czy „co oznacza twoje prawdziwe imię”. Korzystając z takiej aplikacji lub instalując ją na swoim smartfonie bardzo dokładnie sprawdźcie, jakie uprawnienia jej przyznajecie i przez moment zastanówcie się, czy apka która powie Wam, jakie jest Wasze zwierzę totemiczne koniecznie musi mieć dostęp do kontaktów, aparatu i móc publikować w Waszym imieniu na fejsie (ok, bez tego ostatniego nie pochwalicie się przed znajomymi wynikiem testu). Przytaczane tu apki są wymyślone ad hoc, choć mają swoje odpowiedniki w rzeczywistości.

Od czasu do czasu zajrzyjcie do pobranych przez siebie aplikacji, apki z których nie korzystacie albo których absolutnie nie kojarzycie lepiej usuńcie/odinstalujcie.

 

 1. W działaniach na instagramie korzystajcie wyłącznie z wiarygodnych aplikacji

Kolejny częsty powód utracenia dostępu konta na instagramie to dobrowolne przekazanie danych umożliwiających dostęp podejrzanym aplikacjom. Mogą to być apki zupełnie nie związane z instagramem (patrz punkt wyżej), ale mogą to też być aplikacje ułatwiające prowadzenie konta na instagramie. Jeśli aplikacja domaga się dostępu do loginu i hasła lub prosi by przez nią zalogować się na instagram – powinno Wam to zapalić czerwoną lampkę w głowie. Oczywiście czasem jest to niezbędne, np. w przypadku wiarygodnych aplikacji przygotowujących statystyki, ale znacznie częściej to prosty sposób na stracenie konta.

Jakiś czas temu instagram podawał na swojej stronie listę uwierzytelnionych aplikacji, ale coś nie jestem w stanie tego teraz znaleźć, więc po prostu nie instalujcie bezrefleksyjnie wszystkich programów, które Wam wpadną w oko.
Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku aplikacji „pomagających” w zbieraniu polubień i followersów, tych działań instagram nigdy nie wspierał, wręcz na pewnym etapie je zwalczał.
Od czasu do czasu warto wejść na swój profil i sprawdzić, jakim aplikacjom daliśmy dostęp (https://www.instagram.com/accounts/manage_access/), i w razie potrzeby zareagować.

 

 1. Przestrzegajcie podstawowych zasad bezpieczeństwa w internecie

Czyli nie używamy jednego i tego samego hasła do wszystkich aplikacji czy kont.
Hasło warto od czasu do czasu zmienić (wcześniej upewniając się czy mamy dostęp do zapisanego w naszym koncie adresu mailowego, patrz pkt 1).
Hasło powinno być silne, 1234admin albo 1234dupa nie jest silnym hasłem i zdziwilibyście się, ile osób przed Wami wpadło na ich wykorzystanie.
Z ostrożnością logujemy się na nie swoim sprzęcie do swoich aplikacji/kont.
Włączcie w ustawieniach konta –> bezpieczeństwo-> opcję „uwierzytelnianie dwuskładnikowe”.

 

 1. Lista kodów jednorazowych

Instagram w ustawieniach bezpieczeństwa pozwala na wygenerowanie listy kodów jednorazowych. Warto z tego skorzystać, zapisać w pewnym miejscu i liczyć, że nigdy do niczego się nie przyda. A przydaje się na przykład jako jedna z opcji odzyskania konta.

 

 1. Jak odzyskać konto na instagramie?

Ok, stało się, utraciliście dostęp do konta, nie możecie się zalogować a instagram uparcie wysyła link do zresetowania Waszego konta na jakiś dziwny mail w domenie .ru
Sytuacja jest fatalna ale nie beznadziejna, wchodzimy na wspomnianą tu już grupę facebookową „Instagram PL” i odnajdujemy tam przypięty post z instrukcją obsługi co robić, krok po kroku. Działa, nie zawsze i nie w każdym przypadku, ale są osoby które w ten sposób odzyskały konto.

 

 

Asia Witek

Share Button
Jak nie stracić konta na instagramie
Tagi:    

Komentarz do “Jak nie stracić konta na instagramie

 • 4 kwietnia 2020 z 09:47
  Permalink

  Moja rada, jeśli konto mailowe jest na WP lub Onecie zmieńcie je jak najszybciej na Gmaila

  Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *