Zadane w tytule pytanie zadaje sobie zapewne znaczny odsetek użytkowników insta. Na ratunek przychodzi im niepozorna książeczka, opublikowana niemal rok temu przez Wydawnictwo Jaguar. „Instagramowy” format, bijące po oczach litery składające się w tytuł „Zostań gwiazdą INSTAGRAMA” – pierwsze wrażenie jest takie, że nic prostszego niż przejechać się bezlitośnie po wspomnianym tytule. Błąd. A powiedzenie, by nie oceniać książki po okładce rzadko kiedy okazuje się tak prawdziwe.

Książeczka liczy sobie niewiele ponad sto stron. Format bardzo poręczny, taki co zmieści się do każdego plecaka i do kieszeni bojówek (ktoś jeszcze chodzi w bojówkach?). A w środku skondensowana wiedza na temat tego, jak prowadzić konto na Instagramie. Czytelnik jest prowadzony za rękę, wprawdzie nie znajdziecie tam instrukcji krok po kroku, jak zainstalować aplikację, ale umówmy się, z tym zadaniem poradzi sobie średnio rozgarnięty kanarek. Prawdziwe schody zaczynają się później i tutaj „Zostań gwiazdą Instagrama” służy nieocenioną pomocą.

Na samym początku autor rozwiewa marzenia wannabe influencerów, liczących na szybkie i bezwysiłkowe zdobycie setek tysięcy fanów. Owszem, są ludzie żyjący z Instagrama, ale gdy przeczytacie książkę to szybko zrozumiecie, że za ich popularnością stoi pasja, pomysł i zwyczajna konsekwencja w realizowaniu planu, a przede wszystkim codzienna praca. O swoich doświadczeniach opowiada kilkudziesięciu fotografów z całego świata, którzy przybliżają nam swoją koncepcję na Instagram, inspirują do działania, podpowiadają, w jaki sposób konto można uczynić bardziej spójnym i co zrobić, aby zyskać większą popularność. Zła wiadomość dla Was jest taka, że nie będę odbierać wydawnictwu chleba i nie streszczę tu zawartości książki, a zainteresowanych odeślę do księgarni 😉

Jak w życiu, na sukces składa się też minimum szczęścia. Jeśli zwracacie uwagę na cyferki i bardzo zależy Wam na wielu obserwujących, to z wypowiedzi zamieszczonych w książce wynika, że ogromną pomocą i „kopem” który wywindował ich na wyższy poziom było dla twórców znalezienie się w gronie użytkowników polecanych przez Instagram. Jak trafić na tę zaszczytną listę? Tego tak na sto procent nie wie nikt, ale jeśli przyjrzycie się pod tym kątem profilom sugerowanym w omawianej książeczce to może znajdziecie jakiś wspólny mianownik. Na pewno pokazywanie swojego życia, miasta, optymizm bijący z fotografii i ogólna radość życia nie zaszkodzą, a wręcz powinny pomóc.

Po książkę warto sięgnąć, jeśli jesteście początkującymi lub średnio-zaawansowanymi użytkownikami Instagrama. Osoby znające Instagram na wylot stwierdzą zapewne „meh”, ale dla początkujących jest to naprawdę nieocenione źródło wiedzy, omawiające w kilku zdaniach najistotniejsze zagadnienia i inspirujące do dalszego działania. Oprócz wspomnianych wyżej wypowiedzi popularnych instagramerów w książce zamieszczono kilkanaście wpisów pod wspólnym hasłem „technikalia”, gdzie zamieszczono nie tylko porady odnośnie aplikacji do obróbki zdjęć czy korzystania z hashtagów, ale i sugestie odnośnie działań pozwalających na zmonetyzowanie swego hobby. Instagramowcy, którzy etap początkującego mają dawno za sobą, również powinni znaleźć w książce sporo cennych uwag. Może nie będą one zbyt odkrywcze, ale pozwalają uporządkować sobie wiedzę na tematy instagramowe, może też skłonią do wprowadzenia pewnych zmian na swoim koncie? Krótko mówiąc, polecamy.

 

Henry Caroll
„Zostań gwiazdą Instagrama”
Wydawnictwo Jaguar 2017
stron 128
cena: okładkowa 34,90, ale ponieważ od premiery minęło już kilka miesięcy to jest szansa na cenę promocyjną

 

autor: Asia Witek

 

 

 

Share Button
Jak zdobyć popularność na Instagramie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *