W dniach 22-24 czerwca Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu zaprasza wszystkich chętnych do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Wysokich Temperatur. Jest to jedyna w Polsce otwarta impreza artystyczna, podczas której mistrzowie pracy z ogniem dzielą się wiedzą i doświadczeniem z publicznością, prezentując swoją pracę niejako „od kuchni”. Festiwal odbędzie się w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, przy ul. Traugutta 19/21.
„Sztuka na pierwszy ogień” to tegoroczne hasło Festiwalu, przyświecające artystom i uczestnikom, którzy spotkają się na licznych pokazach, pasjonujących warsztatach oraz interesujących wystawach. Zaproszeni z całego świata profesjonalni twórcy szkła, ceramiki i metalu będą prezentować swoją twórczość i umiejętności przez trzy czerwcowe dni.
Wroclovers są patronem medialnym tego wydarzenia.
Zapraszamy Was gorąco do udziału, a dzięki uprzejmości organizatora mamy dla Was gwarantowane miejsca na wybranych warsztatach. Aby się na nie zapisać należy do niedzieli 17 czerwca, przesłać maila ze zgłoszeniem na adres wroclovers.official@gmail.com, w temacie wpisać „Festiwal Wysokich Temperatur- warsztaty”, a w treści wiadomości prosimy o podanie imienia, nicka z instagrama oraz o wskazanie, udziałem w których warsztatach jesteście zainteresowani. Jak zwykle, kto pierwszy ten lepszy 🙂
Listę proponowanych warsztatów wraz z krótkim opisem ich specyfiki znajdziecie na końcu wpisu, tymczasem zapraszamy Was do zapoznania się z programem Festiwalu, a zwłaszcza z programem pokazów i wydarzeń towarzyszących. Wstęp na wszystkie punkty programu jest bezpłatny, szczególnie polecamy Waszej uwadze pokazy odbywające się wieczorem. Jak zapewniają organizatorzy, szczególnie malownicze i efektowne fotograficznie są pokazy związane z metalem. Pełna lista pokazów znajduje się TUTAJ.
Więcej informacji znajdziecie na stronach
http://festiwalwysokichtemperatur.pl/pl
https://www.facebook.com/FestiwalWysokichTemperatur/
https://www.instagram.com/festiwalwysokichtemperatur/
Oprócz uczestnictwa w warsztatach i w samym Festiwalu zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym, jaki organizujemy przy wsparciu ASP.
Temat konkursu: Festiwal Wysokich Temperatur
Konkurs przeprowadzany jest na Instagramie. Aby wziąć w nim udział należy wykonać i opublikować na swoim koncie zdjęcie z Festiwalu Wysokich Temperatur. Zdjęcia należy otagować #FestiwalWysokichTemperatur #wroclovers #FWTkonkurs oraz oznaczyć na zdjęciu instagramowy profil @festiwalwysokichtemperatur
Pamiętajcie, że jeśli chcecie brać udział w konkursie to konto nie może być prywatne, musi być widoczne dla wszystkich.
Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Każdy uczestnik może zgłosić dowolną ilość fotografii, ale jedna osoba może otrzymać tylko jedną nagrodę.
Konkurs trwa od 22 czerwca do 1 lipca, prace na konkurs można zgłaszać do 1 lipca. Rozstrzygnięcie do 10 lipca. Fundatorem nagród w konkursie jest Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
WARSZTATY FESTIWAL WYSOKICH TEMPERATUR
SZKŁO
- Strzał w dekor – gwarantowane miejsce dla 1 osoby;
sobota, 23.06, godz. 14.00–17.00
Warsztaty zdobienia szkła re/up/cycling techniką piaskowania. Uczestnicy warsztatów proszeni są o przyniesienie ze sobą słoika, butelki lub innego szklanego naczynia, które chcieliby ozdobić. - Palnikowe wariacje – gwarantowane miejsce dla 1 osoby;
sobota, 23.06, godz. 12.00–16.00
Zachęcamy do doświadczenia procesu, w którym szkło ogrzewane płomieniem mięknie i możemy je formować. Autorki zaprezentują metody tworzenia unikalnych drobiazgów ze szkła kształtowanego w ogniu palnika gazowego. Chętnych zapraszamy do wykonania własnego koralika lub ozdoby, które po wystudzeniu będzie można zabrać ze sobą na pamiątkę. - Znaki na szkle – gwarantowane miejsce dla 1 osoby;
sobota, 23.06, godz. 13.00–16.00
Na szlifierni, gdzie wykonywana jest obróbka szkła na zimno, odbędą się pokazy rzeźbienia i rytowania szkła oraz klasycznych technik jego zdobienia. Uczestnicy w czasie pokazu będą mieli okazję zapoznać się z kolejnymi etapami pracy w tych technikach, aby następnie spróbować własnych sił w sztuce kreślenia znaków na szkle.
CERAMIKA:
- Miska i kropka – gwarantowane miejsce dla 2 osób;
sobota, 23.06, godz. 16.00–18.00
Warsztaty mające na celu przybliżenie tradycyjnej techniki zdobienia ceramiki metodą stempelków, nawiązującej do ceramiki Bolesławieckiej. Uczestnicy będą mogli wykonać autorskie stemple i przy ich użyciu własnoręcznie ozdobić jedno z naczyń, które następnie zostanie wypalone i będzie mogło trafić do swojego twórcy.
- Jak powstaje filiżanka
sobota 14.00–16.00
Baśniowe warsztaty rodzinne. Puść wodze fantazji i przenieś się w świat dziecięcej beztroski. Na zajęcia zapraszamy zarówno małych, jak i dużych. - Arlekiny, stwory i inne baśniowe
sobota, 23.06, godz. 12.00–14.00
Warsztaty kształtowania naczyń i form ceramicznych metodą odlewania mas lejnych umożliwią poznanie metod stosowanych w przemyśle ceramicznym: realizacji naczyń np. porcelanowych czy porcelitowych. Na warsztatach uczestnicy będą mogli dowiedzieć się jak wygląda przygotowanie modeli, negatywowych form gipsowych i jak samemu wykonać ceramiczny obiekt z użyciem technik odlewniczych.
METAL:
(rezerwacja na 8 form, ponieważ specyfika warsztatów jest taka, że należy mieć „formę” )
- Płaskorzeźby z żeliwa – gwarantowane miejsce dla 4 osób;
sobota, 23.06, godz. 12.00–15.00
Warsztatom tworzenia płaskorzeźb z żeliwa będzie towarzyszył pokaz odlewania metalu z małego pieca. Warsztaty przeprowadzi amerykański specjalista w dziedzinie odlewnictwa artystycznego – Rick Batten. Publiczność zostanie zaproszona do wykonania negatywowych form piaskowych (tzw. scratchblocków), w które następnie zostanie wlane żeliwo. Swoje realizacje uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą.
- Talizmany z brązu – gwarantowane miejsce dla 4 osób;
sobota, 23.06, godz. 15.00–17.00
Zwieńczeniem warsztatów będzie mini pokaz odlewania brązu. Podczas warsztatów, pod okiem artysty i uczniów wrocławskiego Liceum Plastycznego, będzie można wykonać małe rzeźby z brązu w kształcie talizmanów. Negatywowe modele do tych rzeźb będą wykonywane z kości sepii. Zostanie do nich wlany płynny brąz. Każdy z uczestników warsztatu będzie mógł wziąć ze sobą wykonaną przez siebie pracę. Warsztaty nie są wskazane dla osób uczulonych na skorupiaki.
Pełną listę warsztatów znajdziecie na stronie Festiwalu, z tym że wedle naszej wiedzy większość miejsc już została zaklepana.
Do zobaczenia na Festiwalu!
(fot. Małgorzata Kujda / mat. prasowe Festiwal Wysokich Temperatur)