Mamy dla Was zagadkę? Co to jest? Wysokie, cylindryczne i jest widoczne w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Wrocławia? Zgadza się, to Sky Tower.
Jak sama nazwa wskazuje to wrocławska wieża do nieba, która od momentu wbicia pierwszej łopaty pod jej budowę, do dziś wzbudza skrajne emocje. Jedni ją uwielbiają, inni nie cierpią. Sam w sobie budynek jest jednym z najwyższych w Polsce, obecnie plasuje się na trzecim miejscu pod względem wysokości, zaraz po „nieśmiertelnym” prezencie od Rosjan, czyli Pałacu Kultury i Nauki oraz Warsaw Spire. W pierwszej wersji projektu Sky Tower miał składać się z pięciu wieżowców, przy czym najwyższy z nich miał być rekordowym obiektem w Polsce o wysokości 258 m, jednak z przyczyn ekonomicznych zaniechano tak wysokiej budowy. Obecnie kompleks to:
Wieżowiec numer 1 (wieża) – około 215 metrów z anteną zamontowaną w sierpniu 2015; 212 metrów bez anteny; dach na wysokości 205,82 metrów
Wieżowiec numer 2 (żagiel) – wysokość 54 – 92 metry
Podest, czyli galeria handlowa – wysokość 19 metrów
Wewnątrz wieżowca znajduje się najwyżej położony taras widokowy w Polsce. Mieści się on na przedostatnim, czyli 49 piętrze. Wizyta w tym miejscu to punkt obowiązkowy dla fanów Wrocławia i okolic, skąd można podziwiać nasze piękne miasto oraz okoliczne ziemie z tak wysoka. Ze szczytu Sky Tower w pogodny dzień bez problemu zobaczycie górę Ślężę, a przy dobrej widoczności także Chełmiec i Śnieżkę. Na taras zabierze Was winda, która pokonuje wszystkie piętra w minutę.
Jako ciekawostkę możemy powiedzieć, że nie trzeba na punkt widokowy wjeżdżać . Można raz w roku tam wbiec. Co roku w wieżowcu odbywają się zawody we wbiegnięciu na czterdzieste dziewiąte piętro budynku, czyli popularny Sky Tower Run. Pokonanie tylu pięter i 1 142 schodów jest nie lada wyzwaniem i ekstremalnie wyczerpującym doświadczeniem. Rekordziści dokonują tego w niecałe 5 minut! Mało tego, na szczyt Sky Tower można wjechać także rowerem. Dokonał tego w 2016 Krystian Herba, który pokonał 1142 schody wskakując na nie rowerem.
Kiedy już zobaczycie jak nasze piękne miasto prezentuje się z wysoka, warto zjechać na dół i udać się do galerii handlowej znajdującej się na dolnych kondygnacjach budynku. Mieszczą się tam sklepy, restauracje, a także punkty usługowe. Wchodząc do wspomnianej galerii, przed wejściem od strony ulicy Powstańców Śląskich Waszym oczom ukaże się niebanalna rzeźba niebanalnego artysty. „Profil czasu”, bo tak to dzieło się nazywa, jest rzeźbą autorstwa jednego z największych artystów XX wieku, geniusza Salvadora Dali. Inspiracją dla jej powstania był słynny obraz „Trwałość pamięci” który później stał się symbolem surrealizmu.
Sky Tower sam w sobie jest świetnym punktem orientacyjnym widocznym praktycznie z każdego zakątka Wrocławia, więc łatwo do niego trafić. Udając się w jego kierunku warto skorzystać z usług Vozilla, czyli miejskiej wypożyczalni samochodów elektrycznych. Jeżdżąc Vozillą możecie teraz wziąć udział w konkursie „Nowy w mieście”. Podróżując po Wrocławiu nowym Renault ZOE zbieracie punkty. Jeśli lubicie Wrocław i selfie, to zdobywacie dodatkowe punkty robiąc sobie zdjęcia w specjalnie wyznaczonych miejscach. Do zgarnięcia między innymi: iPhone X i Apple Watch oraz iPhone 8. Szczegóły konkursu znajdziecie tutaj: https://nowywmiescie.vozilla.pl
Przeczytaj też:
Wrocław na weekend: Hala Stulecia
Wrocław na weekend: Panorama Racławicka
Wrocław na weekend: Ostrów Tumski
Tekst powstał przy współpracy z firmą Vozilla.