miejsca menu

Setki tysięcy turystów rokrocznie odwiedza Wrocław, a liczba ta stale rośnie. Większość z nich zwiedza nasze piękne miasto nad Odrą na własną rękę, ale spora część odwiedzających korzysta z wycieczek z przewodnikami. Poznajcie zatem klika miejsc we Wrocławiu, do których na 99% nie traficie z przewodnikiem i na pewno Was do nich nie zaprowadzą, a są to miejsca ciekawe, godne uwagi i na pewno zdjęcia z tych miejsc zostaną docenione na Waszym instagramowym profilu.

 

Jaz Opatowice oraz Jaz Bartoszowice

Obydwa jazy położone są na wschodzie Wrocławia, w niedalekiej odległości od siebie. Ich zadaniem jest regulowanie poziomu wody w Odrze. Jaz Opatowice jest nowszy, ponieważ jego budowę zakończono w roku 1985, ma więc formę bardziej modernistyczną. Mostem jazowym o długości ponad 100 metrów można przejść na Wyspę Opatowicką. Idąc dalej wzdłuż Odry w kierunku północnym, dojdziecie do bardziej efektownego i okazałego Jazu Bartoszowice, którego most do złudzenia przypomina Most Tumski. Stalowa, trójprzęsłowa konstrukcja wsparta została na betonowo ceglanych przyczółkach, na które warto spojrzeć również z poziomu rzeki. Jaz ten jest znacznie starszy, niż Opatowicki, bo pochodzi z roku 1917. Przechodząc przez most szybko dojdziecie do Śluzy Bartoszowice, gdzie możecie często obserwować, jak statki oczekują na wyrównanie różnic poziomów wody. W słoneczne dni warto udać się w te okolice na rowerze z koszem piknikowym i podziwiać kunszt tych budowli hydrotechnicznych odpoczywając na rozciągniętych wzdłuż Odry łąkach. Zdjęcie, które zrobicie tutaj o zachodzie słońca podbije serca Waszych instagramowych fanów.

Adres: ulica Braci Gierymskich

Snapseed (1)

Kolorowe podwórka z ulicy Roosevelta

Przekraczając bramy podwórek po obu stronach ulicy Roosevelta wejdziecie do niesamowitego świata przepełnionego malarstwem, rzeźbą i ceramiką. Ze ścian budynków, spoglądać na Was będą postacie znane ze światowych dzieł sztuki, magiczne, surrealistyczne, a także prehistoryczne stwory oraz zwierzęta przykują Waszą uwagą. Jednakże, przede wszystkim zobaczycie na ścianach postacie mieszkańców okolicznych kamienic, którzy zostali także uwiecznieni na tym niezwykłym dziele, które rozciąga się na przestrzeni 1200 metrów kwadratowych po jednej stronie i 1600 metrów po drugiej stronie ulicy Roosevelta. Rzeczeni mieszkańcy, nie tylko są częścią tego dzieła, ale są też jego współtwórcami. Zostali oni zaproszeni do jego stworzenia, zarówno młodzi jak i starsi, po seniorów. Dziś z dumą witają zaglądających na podwórko turystów i chętnie opowiadają o muralach, a także o historii tego miejsca. Łatwo ich rozpoznacie, porównując ich podobizny spoglądające ze ścian, do osób, które siedząc na swoich przydomowych ławeczkach spoglądają ciekawie na zwiedzających ich najbardziej niezwykłe podwórko na świecie. Jakiekolwiek zdjęcia, czy video z tych magicznych podwórek, które pojawią się w Waszej relacji na Insta Story na pewno przyciągną wszystkich uwagę i wzbudzą potrzebę wizyty w tym niezwykłym miejscu.

Adres: ulica Roosevelta, wejście bramami przy numerach 5, 6 i  8

IMG_7287

 

IMG_7394

Serce z Rydygiera

Pod adresem Rydygiera 43, na wrocławskim Nadodrzu, odnajdziecie ceramiczną kompozycję w kształcie serca wykonaną przez okolicznych mieszkańców z ponad 400 kafli. Każdy kafel jest niepowtarzalny i ręcznie zdobiony, co czyni go małym dziełem sztuki. Jest to kolejny przykład na to jak można wykorzystać i ukierunkować pozytywną energię lokalnej społeczności i dać im możliwość artystycznego wyrażenia siebie. Selfie na tle tak wyjątkowego serca będzie wyglądać zjawiskowo.

Adres: ulica Rydygiera 43

IMG_9101

Zamek we Wrocławiu?

We wrocławskiej dzielnicy Leśnica, która kiedyś była samodzielnym miastem, znajduje się zamek, który powstał tu w roku 1132. Był on kilkukrotnie niszczony i przebudowywany, ale przetrwał II wojnę światową bez uszczerbku. Jednakże po wojnie jego wyposażenie zostało rozkradzione i zdewastowane. W roku 1953 zamek spłonął, aby 10 lat później zostać odbudowanym i wpisanym do rejestru zabytków Wrocławia. W całej swojej prawie 1000 letniej burzliwej historii zamek był zamieszkiwany przez znane postacie z kart historii Polski, takie jak między innymi książę Bolesław Wysoki, Henryk Brodaty i jego żona Jadwiga, które została świętą, a także Henryk Pobożny. Przebywał tutaj także król Prus Fryderyk Wielki oraz brat Napoleona Bonaparte, Hieronim. Dziś działa tutaj Centrum Kultury „Zamek”, które organizuje wystawy, festiwale i wernisaże.  Poza tym, selfie na tle zamku zawsze wygląda spoko. No i zaraz… Zamek? We Wrocławiu? Takie zdjęcie zaskoczy niejednego.

Adres: Plac Świętojański 1

Kamienica Sachsów

Kamienica ta ma wiele do zaoferowania z fotograficznego punktu widzenia. Znajdziecie w niej dwie spiralne, znakomicie odrestaurowane klatki schodowe oraz studnię podwórzową, czyli podwórze zamknięte ścianami budynku z wszystkich stron. Klatki schodowe są dwie. Ta większa i okazalsza przeznaczona była zapewne dla bogatych mieszkańców kamienicy, podczas gdy druga, węższa prawdopodobnie dla służby. Klatka schodowa została niedawno odrestaurowania i wygląda pięknie zarówno z dołu, jak i z góry, więc warto wspiąć się na jej szczyt i zrobić zdjęcie, którego pozazdroszczą Wam wszyscy.

Adres: Ulica Świdnicka 36/ pl. Teatralny 1

IMG_5733

autor: Marcin Walencik

Share Button
Miejsca we Wrocławiu, do których nie zabierze Cię przewodnik, a zawojują Wasz Instagram VOL.1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *