BTW_PHOTOGRAPHERS_MAZIARZ_RAJTER-5449

W niedzielę 8 kwietnia, w samo południe, zaprosiliśmy Was na zwiedzanie jednego z najokazalszych wrocławskich pałaców. Ukryty na ulicy Szajnochy, nieco w cieniu biblioteki uniwersyteckiej pałac Walennberg-Pachaly zaprojektowany został pod koniec XVIII przez Carla Gottharda Langhansa, rozbudowany w 1810 roku, a pod koniec XIX wieku powiększony o skrzydło południowe.

Langhans jest architektem, który wywarł ogromny wpływ na kształt miast i miasteczek Dolnego Śląska. Jego prace znaleźć można w Brzegu, Dzierżoniowie, Głogowie i Jeleniej Górze, ale jego najsłynniejszym projektem pozostaje berlińska Brama Brandenburska. Sam pałac Wallenberg-Pachaly przez wiele lat łączył funkcje użytkowe i mieszkalne. Parter należał do przedsiębiorstwa bankowo-handlowego, wozy z towarami wjeżdżały do ogromnej sieni i tam następował wyładunek. Podczas zwiedzania zajrzeliśmy zarówno do sieni jak i do pomieszczeń które pełniły funkcję stajni, a choć obecnie opuszczone nadal pozwalają na wyobrażenie sobie skali biznesu prowadzonego przez dawnych mieszkańców Breslau. Piętro pałacu to luksusowa rezydencja mieszkalna dawnego kontrolera podatkowego Kamery Wojennej i Dominialnej, Gideona von Wallenberg-Pachaly’ego. Do dziś robi wrażenie salon w formie owalnej sali kolumnowej (Langhans lubił ten motyw), ale bez wątpienia największą ozdobą pałacu pozostają niesamowite schody. We wpisie o wrocławskich schodach przytaczaliśmy opinię, że to najpiękniejsze schody w mieście, sądząc po ilości zdjęć schodów wykonanych przez uczestników naszego spotkania opinia ta jest jak najbardziej zasłużona.

Po wojnie pałac służył bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego, od kilku lat stoi pusty i czeka na kupca. Najbliższa okazja by zajrzeć do pałacowych wnętrz to czerwcowy Przegląd Sztuki SURVIVAL (22-26 czerwca 2018, Wrocław, wstęp wolny).

Tradycyjnie Explore wiąże się z konkursem fotograficznym. Aby wziąć w nim udział należy/należało

– wykonać zdjęcie podczas Explore Pałac Wallenberg-Pachaly
– zamieścić zdjęcie na swoim koncie na instagramie (przy czym jeśli chcecie brać udział w konkursie to konto nie może być prywatne, musi być widoczne dla wszystkich)
– pod zdjęciem dodać konkursowe tagi #survival2018 #wroclovers #explore_Wallenberg Prosimy również o oznaczenie @survival_art_review
Na zdjęcia czekamy do godz. 23:59:59 dnia 15 kwietnia 2018 roku. Każdy uczestnik Explore może zgłosić dowolną liczbę zdjęć, ale jedna osoba może wygrać tylko jedną nagrodę. Rozstrzygnięcie konkursu do końca kwietnia.

Serdecznie dziękujmy wszystkim, którzy przyszli na nasze wydarzenie, by wspólnie uwieczniać piękne pałacowe wnętrza. Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu!

tekst: Asia Witek
foto: Marek Maziarz / Asia Witek

 

 

Share Button
Explore Pałac Wallenberg- Pachaly
Tagi:                    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *